BİOCONCEPTS

Primer ve Segonder Lenfödem için Hazır-Yapım Bası Elbiseleri
Konfor ve Islev

• LENFÖDEM lenf sistemi zarar gördüğünde vücudun belirli bölgelerinin kronik sismesidir. Lenf sıvısı, zengin bir protein sıvısı lenf sistemi sıkıştığında dokuların içinde toplanır. Dokulardaki protein su tutulması ve ödem sonuçlarını etkiler.

• Primer Lenfödem intranterin hayattayken genetik bir talihsizliğin sonucu olarak ortaya çıkar. Bu genellikle doğumda veya erken çocuklukta, ancak bazı durumlarda yetişkinlikte görülür. 

• Segonder Lenfödem lenfatik kaslar genellikle travmatik yaralanma, lenf şişliklerinin gerektirdiği operasyon, kanser sonrası radyasyon terapisi veya kendi kendine kanser hasarlarının sonucu olarak ortaya çıkar.
Lymph şişkinliği rezeksiyon ve radyasyon terapisi sıkıntısı çeken göğüs kanserini atlatan kimselerde yüzde otuzunun lenfödem geliştireceğine inanılıyor. 

• AMAÇ Lenf sisteminin amacı vücuttaki atık ürünleri filtreden geçirip atmaktır. Lenf sıvısı genellikle protein, su, ve geniş moleküler yağlar ve bakteri ve virüs içeren diğer atık ürünlerdir. Bu vücudun atık sistemidir. Dokulardaki durgunlaşmış lenf sıvısının oluşumu sadece acı verici değil, selüloit içeren lokalize edilmiş ve sistematik enfeksiyonlara da yol açar.
Bu durumda lenfödem için hiç tedavi yoktur. Hayat boyu dikkate alınmalıdır. Hastanın kendi bakımı için koşul ve eğitim tedavisi ile lenfödemi kontrol altında tutmak gerekmektedir. 

• BIO-CONCEPTS, lenfödemi kontrol altında tutmayı beş adımlı bir programla desteklemektedir:
• Manuel Lenf Drenaj, lenf yollarını temizleyen ve duran lenf sıvısının hareketini destekleyen hafif el masajı.
• Basınçlı Bandajlama duruma-özel bandajlar ve yumuşak ekler, fazla sıvının tekrar kan akışına girmesini zorlayarak fibrotik dokuların yumuşamasını sağlar.
• Tedaviye Yönelik Egzersizler, lenf drenaji desteklemek ve hareket sırasını en iyi şekilde kullanmak ve fiziksel gücü arttırmak için hastanın kisisel yeteneklerini kullanmasını sağlar.
• Hazır Yapım Elbiseler, destek için günlük giyilir. Etkilenmiş bölgede lenf sıvısının azalmasını sürdürmek için belirlenen basıncı uygular.
• Hasta Uyumu, rahat ve işlevsel bası elbisesi içerir.

1

• Mastektomi sonrası ısmarlama yapılan bazı eldivenlerimizin ve kolluklarımızın özellikleri aşağıdadır :

Üst tarafta bir silikon askı bandı ile kolluk koltuk altına kadar uzar, yumuşak ve esnek kumaş panellerinin arka tarafa gelen parçaları elastik olup bu tür yapılar dirseğin ön kısmına da denk getirilebilinir.
Bu kolluk bir ısmarlama eldivenin üzerinden de giyilebilir. Bu eldivenin parmak uçları açık veya kapalı da olabilir. Parmak uçları bilekteki bantların bağlanıp sıkıştırılmasında hastanın kendi işini görmesi açısından yararlı olur.
Koltuk altına kadar uzanan bir kolluk ve eldivenin beraber kullanıldığı olgularda bu elbiseler daha rahat olur ve aynı zamanda lenf sıvısını üst ekstremitenin her tarafından en yakın lenf nodüllerine doğru pompalanmasında yararlı ve fonksiyonel bir görev de yaparlar. Çok değişik şekillerde yapılabilen bu elbiseler sadece şekillendirebilme açısından değil aynı zamanda da tanı ve tedaviye bağlı olarak planlanabilme kolaylığını da getirirler. 
Hastalarınızın lenf ödemle ilgili kişisel gereksinimleri ile karşılaştığımızda lenf ödemle ilgilenen uzmanlar olarak bu hastalık için bası elbiselerini kendiniz de planlayabilirsiniz. Örneğin; bir bilek bandı olmadan bir eldiven yapılabilir ve her tarafa basınç yapan bir kolluk yerine istenilen bölgeye basınç yapan bir giysi planlanabilir. Dirsek ve parmağa geçebilecek şekilde esnek paneller ve Silikon - TEX dikişli proksimal bantlar da hastanın ölçülerine göre yapılabilir. Beş değişik materyal ve otuz değişik renkte malzemelerimizi hastalarınızın takdirine sunabiliriz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player